Seminarium - Salon Recyklingu POLEKO 2005


Obecnie prawie 40% gmin prowadzi selektywną zbiórkę odpadów opakowaniowych z papieru, szkła i plastiku. Niestety, jakość i efektywność tego procesu jest na ogół niska. Działania te często nie są spójne z ogólnym modelem usuwania odpadów komunalnych, a czasami wręcz wzajemnie się wykluczają.

Oczywiście, zdarzają się też przykłady dobrych i kompleksowych rozwiązań, które łączą selektywną zbiórkę odpadów z ich usuwaniem. Optymistycznie szacuje się, że w Polsce faktyczny poziom recyklingu, realizowany przez podmioty zajmujące się zbiórką i przerobem odpadów opakowaniowych, oscyluje wokół 22% ogólnej masy odpadów opakowaniowych wprowadzanych na rynek. Wykorzystuje się głównie odpady stanowiące surowiec wtórny do dalszej produkcji, w tym w dużej części odpady poprodukcyjne lub wycofane z obiegu opakowania wielokrotnego użytku. Istotny jest też udział odpadów opakowaniowych pochodzących bezpośrednio z dużych obiektów handlowych.
Faktyczny udział selektywnie zbieranych odpadów pochodzących ze strumienia odpadów komunalnych w ogólnej masie odpadów jest znikomy (3%, czyli ok. 350 – 400 tys. ton rocznie). Tymczasem wg badań morfologicznych zawartość surowców wtórnych nadających się do przetworzenia w procesie odzysku lub recyklingu w strumieniu odpadów komunalnych sięga 30 – 35% (ok. 4 mln ton rocznie). Przyjmując, że tylko połowa z tego faktycznie nadaje się do odzysku...