Obowiązek przyłączenia do sieci kanalizacyjnej
Pozostało już tylko dwa i pół roku do momentu, kiedy to poszczególne aglomeracje o RLM powyżej 2000 będą musiały rozliczyć się z realizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK).
Trzeba jednak pamiętać, że spełnienie wyznaczonych w KPOŚK wymogów jest częścią zobowiązania, jakie przyjęła na siebie Rzeczpospolita, przystępując do Unii Europejskiej. Zgodnie z traktem akcesyjnym, Polska zobligowała się bowiem, iż do 31 grudnia 2015 r. wypełni obowiązki wynikające z Dyrektywy Rady 91/271/EWG z 21 maja 1991 r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych.
Dyrektywa ta przewiduje m.in., że aglomeracje o RLM powyżej 2000 muszą zostać wyposażone w systemy zbiorczego oczyszczania ścieków. Co prawda dyrektywa dopuszcza na zasadzie wyjątku możliwość stosowania indywidualnych systemów zbierania ścieków, niemniej zgodnie z przyjętą przez Komisję Europejską interpretacją, aglomeracja jest uznawana za wyposażoną w system kanalizacyjny, jeżeli blisko 100% mieszkańców korzysta z tego systemu, a tylko nieznaczna część ludności aglomeracji użytkuje systemy indywidualne.
Tym samym wyzwaniem, przed jakim stają gminy oraz przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, nie jest samo w sobie budowanie kolejnych kilometrów sieci kanalizacyjnej, lecz objęcie zbiorczym systemem odprowadzania ścieków jak największej liczby nieruchomości w aglomeracji, na których to powstają ścieki komunalne.
W związku z tym, że oczekiwanie ...