Biorąc pod uwagę znaczny zakres obowiązków, jakie zapisy ustawowe nakładają na każdego posiadacza odpadów, istotną sprawą jest omówienie definicji wytwarzającego i posiadacza odpadu. Pozwoli to lepiej zrozumieć zagadnienia dotyczące gospodarki odpadami.


Wytwórcą odpadów – zgodnie z definicją zawartą w art. 3 ust. 3 pkt 22 ustawy o odpadach1, jest każdy, którego działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów oraz każdy, kto przeprowadza wstępne przetwarzanie, mieszanie lub inne działanie powodujące zmianę charakteru lub składu tych odpadów.
Posiadacz odpadu to każdy, kto fizycznie włada odpadem. Można więc stwierdzić, że każdy wytwarzający jest posiadaczem, nie każdy zaś posiadacz jest wytwarzającym.
Każdy wytwarzający odpady jest obowiązany do postępowania w sposób, który nie jest sprzeczny z przepisami ustawy o odpadach oraz ustawy Prawo ochrony środowiska. Wynika z nich, że prowadzenie działalności, powodującej powstawanie odpadów, wymaga unormowania faktu ich wytwarzania od strony prawnej. Oznacza to konieczność uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów, decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami lub złożenia informacji o wytwarzanych odpadach. Rodzaj i zakres decyzji zależy od ilości i rodzaju wytwarzanych odpadów (odpad niebezpieczny czy inny niż niebezpieczny) oraz od tego, czy powstają w związku z eksploatacją instalacji, czy też nie.
Należy także zwrócić uwagę na drugą część definicji wytwar...