Odpady niebezpieczne powstają zarówno w sektorze gospodarczym, jak i komunalnym. Jakkolwiek całkowita ich ilość w ogólnej masie odpadów jest stosunkowo niewielka1, to ze względu na rozproszone źródła powstawania, ogromną różnorodność i brak możliwości pełnej kontroli ich przemieszczania, mogą stanowić znaczne źródło zagrożenia dla ludzi i środowiska, nawet w przypadku składowania na składowiskach odpadów komunalnych. Poważnym problemem jest fakt, że w tej grupie odpadów znajdują się bardzo często odpady niebezpieczne, pochodzące z małych przedsiębiorstw i handlu. I właśnie dlatego odpady niebezpieczne zawarte w odpadach komunalnych wymagają specjalnej troski ze strony organów samorządowych.

Gospodarka odpadami komunalnymi zasadniczo regulowana jest ustawą o utrzymaniu czystości2, w której dość istotne zmiany wprowadziła tzw. ustawa czyszcząca3.
Wytwarzanie odpadów komunalnych zasadniczo nie podlega reglamentacji, gdyż ich powstawanie wynika z „normalnego” bytowania. Natomiast odpady powstające w wyniku działalności gospodarczej są ściśle reglamentowane. W szczególności dotyczy to odpadów niebezpiecznych4.
Przez odpady komunalne rozumie się odpady, powstające w gospodarstwach domowych, a także odpady pochodzące od innych wytwórców (z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych), podobne pod względem charakteru lub składu do odpadów z gospodarstw domowych. O zaliczeniu odpadów do komunalnych decyduje...