Obowiązki samorządów wobec Krajowego Zasobu Nieruchomości
Sejm RP 20 lipca 2017 r. uchwalił ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która jest instrumentem realizacji przyjętych przez Radę Ministrów 27 września 2016 r. założeń Narodowego Programu Mieszkaniowego. Ma ona stanowić stabilne ramy finansowe zwiększania dostępności mieszkań w Polsce.
Nieruchomości zawsze położone są w granicach administracyjnych samorządów terytorialnych, więc w przedmiotowym zakresie ustawa nakłada obowiązki właśnie na te samorządy.
Podmiotowość i zadania Krajowego Zasobu Nieruchomości
Ustawa określa:
1) zasady utworzenia i funkcjonowania Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN)1,
2) zasady kwalifikowania i przekazywania nieruchomości, w tym nieruchomości budynkowych i lokalowych, do KZN, które stanowią przedmiot własności Skarbu Państwa (dalej SP), w tym zarządzanych przez Lasy Państwowe oraz powierzonych Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa, a także Agencji Mienia Wojskowego, które nie zostały oddane w użytkowanie wieczyste, a także te nieruchomości, które są przedmiotem użytkowania wieczystego SP, którymi gospodarują starostowie i prezydenci miast na prawach powiatu, wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej, dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, prezes Agencji Mienia Wojskowego oraz dyrektor Lasów Państwowych,
3) zasady gospodarowania nieruchomościami wchodzącymi w skład KZN,
4) zasady gospodarow...