Obowiązki wprowadzającego sprzęt
Przyjęta przez Sejm 11 września br. i podpisana przez prezydenta 5 października ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym określa środki służące ochronie środowiska i zdrowiu ludzi przez zapobieganie niekorzystnym skutkom wytwarzania takiego sprzętu i gospodarowania nim lub przez ograniczanie tych skutków oraz ogólnych następstw wykorzystania zasobów i poprawę efektywności ich wykorzystania.
Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEiE) w zasadniczej części wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r. Akt ten wdraża postanowienia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2012/19/UE z 4 lipca 2012 r. w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE), zwanej dalej ?dyrektywą 2012/19/UE?, oraz zastępuje Ustawę z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Jej zapisy oddziaływać będą na spory katalog podmiotów funkcjonujących na rynku związanym z zużytym sprzętem, tj. na wprowadzających sprzęt, zbierających zużyty sprzęt, prowadzących zakład przetwarzania, prowadzących działalność w zakresie recyklingu, prowadzących działalność w zakresie innych niż recykling procesów odzysku oraz na organizacje odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Takie szerokie spektrum podmiotowe nie może dziwić, jeżeli weźmiemy pod uwagę, iż w dołączonej do uzasadnienia projektu ustawy ocenie skutków regulacji podkreśla się, że celem wprowadzanych przepisów jest ograniczenie powstawania odpad...