Na podstawie nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym od 1 stycznia 2016 r. zarówno gminy, jak i powiaty oraz województwa zostaną wyposażone w możliwość zapewniania wspólnej obsługi.

Zapewnienie wspólnej obsługi, o którym mówi nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym (DzU z 2015 r. poz. 1045, dalej: u.s.g.), to nic innego jak stworzenie na gruncie samorządowym znanych z sektora prywatnego Centrów Usług Wspólnych (ang. shared services center, dalej: CUW). Są to specjalnie wydzielone w strukturze podmiotu jednostki organizacyjne, których zadaniem jest świadczenie usług dla klientów wewnątrz danej organizacji. Centrum usług wspólnych wdraża się w organizacjach składających się z wielu jednostek, a jego zadaniem jest dostarczanie poszczególnym jednostkom wyspecjalizowanych i odpowiednio ujednoliconych usług np. z zakresu finansów, kadr, transakcji, usług IT, logistyki czy zamówień publicznych1. Centra usług wspólnych to wprawdzie osobne organizacyjnie podmioty, jednak ich wdrożenie nie ma na celu likwidacji dotychczas istniejących jednostek, a wyodrębnienie i przejęcie od tych jednostek określonych czynności i procesów.

Wspólna obsługa

Jakie zmiany wprowadzone zostały ustawą o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw? Nowy artykuł 10a u.s.g. przyznaje gminom możliwość zapewnienia wspólnej obsługi, w szczególności administracyjnej, finansowej ...