Pomimo przewagi na polskim rynku urządzeń wykorzystujących paliwa konwencjonalne zauważyć można rozwój sektora produkcji kotłów na biopaliwa stałe. Według danych Instytutu Energetyki Odnawialnej, obecnie działa 89 producentów posiadających w swojej ofercie tego typu kotły.

Większość polskich przedsiębiorstw działających na rynku urządzeń wykorzystujących biomasę rozpoczęła swoją działalność 15-25 lat temu i początkowo produkowała tradycyjne kotły węglowe lub wielopaliwowe. Od 2000 r. można zaobserwować dynamiczny wzrost udziału urządzeń na biomasę, wynoszący niekiedy nawet 80%. Dostrzegając tę tendencję, Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) rozpoczął w 2012 r. badanie rynku małych kotłów na biomasę oraz przedsiębiorstw związanych z tym sektorem. Analogiczne badanie prowadzone jest corocznie również w odniesieniu do rynku kolektorów słonecznych i systemów fotowoltaicznych (wyniki zostały zaprezentowane w ?Przeglądzie Komunalnym? nr 9/2015 i 10/2015).

Oferty krajowych producentów

Wśród działających na polskim rynku 89 przedsiębiorstw 20% produkuje wyłącznie kotły do spalania biopaliw stałych, natomiast 80% wytwarza ponadto kotły wykorzystujące biomasę jako paliwo zastępcze. W porównaniu do 2014 r. 12% producentów rozszerzyło swoją ofertę handlową o urządzenia do spalania biomasy.

Obecnie w ofertach krajowych producentów znajduje się ponad 800 różnych kotłów na biomasę. W porównaniu do ubiegłego rok...