Opinie dotyczące dynamiki rozwoju polskiego rynku partnerstwa publiczno-prywatnego i koncesji są bardzo podzielone. Od wejścia w życie ustaw o partnerstwie publiczno-prywatnym z 19 grudnia 2008 r. oraz o koncesji na roboty budowlane lub usługi z 9 stycznia 2009 r. w kraju zrealizowano 83 przedsięwzięcia, jak podaje portal Ministerstwa Gospodarki. To dużo czy mało?

Pierwsze projekty PPP pojawiły się w Wielkiej Brytanii 25 lat temu. W ciągu kolejnych siedmiu lat zawarto na tamtejszym rynku 58 transakcji, podczas kiedy w Polsce w takim samym okresie było ponad 80 transakcji. Obecnie w Wielkiej Brytanii PPP odpowiada za ok. 23% wartości rynku zamówień publicznych, podczas gdy w naszym kraju ta wartość wynosi 0,4%.

Porównanie z liderem

W rozumieniu instytucji finansowych oraz gospodarki kraju, mierzonej przez GUS i Eurostat, o wielkości rynku PPP świadczy jego wartość. Porównanie z liderem niekoniecznie jest słuszną metodą budowania odniesienia, tak więc rynek PPP w kraju takim jak Portugalia wynosi 19% wartości rynku zamówień publicznych. Skąd biorą się tak wielkie różnice? Co sprawia, że w większości krajów świata partnerstwo publiczno-prywatne stało się integralną częścią systemu zamówień publicznych i każde planowane przedsięwzięcie przechodzi weryfikację? Czy aby nie da się go zrealizować bardziej optymalnie w formule PPP? Na czoło światowego rynku PPP coraz śmielej wysuwa się region Azji i Pacyfiku. Natomi...