W kolejnym, XVI już Kongresie Gmin Wiejskich, który odbył się 6-7 października br. w Serocku, wzięło udział ponad 800 osób: wójtów, burmistrzów, skarbników oraz przewodniczących rad samorządów wiejskich i miejsko-wiejskich.

W kongresowych debatach z samorządowcami głos zabierali także przedstawiciele Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Edukacji Narodowej, banków spółdzielczych, Banku Gospodarstwa Krajowego, Związku Banków Polskich oraz kancelarii prawnych. Uczestnicy Kongresu mieli również okazję do zapoznania się z ofertą wystawców ? instytucji, wydawnictw oraz firm, których działania są związane z obszarami wiejskimi.

Zagrożenia i problemy

Osią dyskusji XVI Kongresu Gmin Wiejskich były ?Wyzwania Związku Gmin Wiejskich RP wobec nowego parlamentu i rządu w kadencji 2015-2019?. W dokumencie przedstawiciele ZGW RP apelują o przegląd prawa samorządowego oraz podstaw jego instytucjonalnego działania. Zwracają także uwagę na ustrój samorządowy, finanse publiczne, rozwój obszarów wiejskich i oświatę.

W wystąpieniu inaugurującym obrady Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP, mówił o zagrożeniach i problemach, z którymi borykają się gminy wiejskie. Zwrócił uwagę przede wszystkim na konieczność przeglądu obowiązującego prawa, które reguluje funkcjonowanie samorządu ter...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?