W kolejnym, XVI już Kongresie Gmin Wiejskich, który odbył się 6-7 października br. w Serocku, wzięło udział ponad 800 osób: wójtów, burmistrzów, skarbników oraz przewodniczących rad samorządów wiejskich i miejsko-wiejskich.

W kongresowych debatach z samorządowcami głos zabierali także przedstawiciele Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Edukacji Narodowej, banków spółdzielczych, Banku Gospodarstwa Krajowego, Związku Banków Polskich oraz kancelarii prawnych. Uczestnicy Kongresu mieli również okazję do zapoznania się z ofertą wystawców ? instytucji, wydawnictw oraz firm, których działania są związane z obszarami wiejskimi.

Zagrożenia i problemy

Osią dyskusji XVI Kongresu Gmin Wiejskich były ?Wyzwania Związku Gmin Wiejskich RP wobec nowego parlamentu i rządu w kadencji 2015-2019?. W dokumencie przedstawiciele ZGW RP apelują o przegląd prawa samorządowego oraz podstaw jego instytucjonalnego działania. Zwracają także uwagę na ustrój samorządowy, finanse publiczne, rozwój obszarów wiejskich i oświatę.

W wystąpieniu inaugurującym obrady Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP, mówił o zagrożeniach i problemach, z którymi borykają się gminy wiejskie. Zwrócił uwagę przede wszystkim na konieczność przeglądu obowiązującego prawa, które reguluje funkcjonowanie samorządu ter...