Do niedawna rolnictwo i obszary wiejskie uchodziły za symbol znakomitych warunków ekologicznych i zdrowotnych. Szybki rozwój specjalizacji, intensyfikacji i racjonalizacji produkcji rolnej spowodował pojawienie się nowych zagrożeń ekologicznych także w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Problemy te stają się dla nas bardzo istotne w obliczu polskiego członkostwa w Unii Europejskiej, a także oddziaływań procesów globalizacji. Wiadomo, że obszary rolnicze i wiejskie obejmują w Polsce ponad 9/10 obszaru, a mieszka na nich prawie 40% ludności. Niedawno ukazało się w Niemczech kilka książek, które szeroko poruszają problematykę ochrony środowiska. Wydają się one godne zainteresowania, także dla polskich czytelników. Jest to „Rocznik Ekologii 2002”, autorstwa Güntera Altnera i innych, „Leksykon rolnictwa”, opracowany przez Ingrid Alsing przy udziale zespołu ekspertów, „Planowanie krajobrazu”, przygotowane przez Wolfganga Riedela i Horsta Lange, „Homo sustinens. W poszukiwaniu obrazu człowieka trwałości”, Bernda Siebenhünera.

Ekologia w roczniku

„Rocznik Ekologii” należy do najważniejszych wydawnictw periodycznych, ukazujących się w Niemczech od 1992 r., poświęconych problemom ekologii i ochrony środowiska. Szczególną uwagę zwraca się tu przede wszystkim na aspekty ekonomiczne i społeczne ochrony środowiska. Publikacja „Rocznika Ekologii” należy w Niemczech do ...