Strategię działań na lata 2003-2014 określa Krajowy Plan Gospodarki Odpadami (KPGO), przyjęty uchwałą Rady Ministrów 29 października 2002 r. Duży nacisk w KPGO położony został na realizację zadań w sektorze komunalnym, w tym na intensyfikację przedsięwzięć związanych z odzyskiem i unieszkodliwianiem odpadów komunalnych, zwłaszcza ulegających biodegradacji. Głównym celem tych działań jest zminimalizowanie ilości odpadów kierowanych do składowania.

Główne źródła wytwarzania odpadów komunalnych w Polsce to gospodarstwa domowe oraz obiekty infrastruktury, takie jak: handel, usługi, rzemiosło, szkolnictwo, obiekty turystyczne, targowiska i inne. Źródła te, poza typowymi odpadami komunalnymi, wytwarzają także pewne rodzaje odpadów wymagające odrębnego traktowania (odpady wielkogabarytowe, odpady remontowo-budowlane, odpady z ogrodów i parków, odpady z czyszczenia ulic i placów a także odpady niebezpieczne). Zatem do prac związanych z planowaniem gospodarki odpadami należy wziąć pod uwagę wszystkie ich rodzaje.
W Polsce nie prowadzi się ewidencji wytwarzanych odpadów komunalnych, dlatego sporządzenie ich bilansu nie jest sprawą prostą. Źródłem informacji w tym względzie może być GUS, który gromadzi dane dostarczane przez firmy prowadzące zbiórkę i transport odpadów. Dane te nie są jednak wystarczające dla sporządzenia pełnego bilansu powstających w kraju odpadów komunalnych. Bardziej miarodajnym źródłem informacji w tym względzie są wyniki badań wskaźników...