Kontynuując współpracę z firmą Kemipol przy współredagowaniu cyklu artykułów poświęconych problemom oczyszczania wody i ścieków prezentujemy tekst na temat doświadczeń związanych z rekultywacją jezior przy zastosowaniu koagulantu PAX. Czekamy na uwagi i na pytania dotyczące cyklu.
(red.)


Postępujący proces eutrofizacji jezior powoduje nie tylko pogorszenie jakości wód i ograniczenie możliwości ich gospodarczego wykorzystania, ale prowadzi też do przyspieszenia całkowitego ich zaniku. Główną przyczyną tego zjawiska jest nadmierne obciążenie jezior związkami azotu, a zwłaszcza fosforu. Próby cofnięcia procesu eutrofizacji w wyniku zastosowania wyłącznie działań ochronnych rzadko kończą się sukcesem.

Dotyczy to zwłaszcza jezior silnie zeutrofizowanych, zanieczyszczanych przez długi okres. Konieczne jest wówczas podjęcie odpowiednich działań rekultywacyjnych (patrz PK 9/2000). Za jedną z tańszych a jednocześnie umożliwiającą szybką poprawę jakości wód uważana jest metoda polegająca na strąceniu nadmiaru fosforu z wody i jego inaktywacji w osadach dennych.
W 2001 r., po szczegółowych badaniach w skali laboratoryjnej prowadzonych w Zakładzie Ochrony i Rekultywacji Wód UWM w Olsztynie, po raz pierwszy w Polsce do inaktywacji fosforu użyto koagulant PAX 18 (wodny roztwór chlorku poliglinu), produkowany przez firmę KEMIPOL. Rekultywacji poddano dwa niewielkie, lecz różniące się dynamiką mas wodnych, silnie zeutrofizowane jeziora: Dług...