Ważnym krokiem zmierzającym do porządkowania gospodarki odpadami w kraju jest fakt przyjęcia i zatwierdzenia do realizacji przez Radę Ministrów – „Krajowego planu gospodarki odpadami”. Wytycza on strategię działań, która znajdzie swoje odzwierciedlenie w planach gospodarki odpadami na szczeblu województw, powiatów i gmin.
Zgodnie z polskim i unijnym prawodawstwem w dziedzinie odpadów do opracowania zakresu zadań w krajowym planie przyjęto cztery zasady postępowania z odpadami. Pierwsza to zapobieganie i minimalizacja powstawania odpadów, druga - zapewnienie odzysku, w tym głównie recyklingu odpadów, których powstania w danych warunkach techniczno-ekonomicznych nie da się uniknąć. Następna zasada to unieszkodliwianie odpadów (poza składowaniem) i wreszcie jako ostatnią możliwość wykazano bezpieczne dla zdrowia ludzkiego i środowiska składowanie odpadów, których nie da się, z uwagi na warunki techniczno-ekonomiczne, poddać procesom odzysku lub unieszkodliwiania.
Realizacja „Krajowego planu gospodarki odpadami” zapewni osiągnięcie w 2014 r. w sektorze komunalnym znacznego ograniczenia ilości składowanych odpadów, zwłaszcza odpadów ulegających biodegradacji (o 50%), wybudowanie linii technologicznych, które pozwolą na odzysk i unieszkodliwianie ok. 6 mln Mg odpadów komunalnych oraz eliminację wszystkich zagrażających środowisku i nie spełniających wymogów składowisk odpadów.
W sektorze gospodarczym „Krajowy plan” p...