Nowa metoda szacowania ekologicznych skutków działalności gospodarczej

W obowiązującym obecnie w Polsce systemie przepisów prawnych dotyczących gospodarowania odpadami, szczególnego znaczenia nabierają wszelkie działania związane z odzyskiem polegającym na wykorzystaniu odpadów w całości, w części lub prowadzącym do odzyskania z odpadów substancji, materiałów bądź energii. Istotne stają się także wybrane formy odzysku, określane jako recykling. Działania takie charakteryzują się zazwyczaj niższym zużyciem energii i surowców pierwotnych, a w konsekwencji powodują mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Jednak aby w sposób maksymalny ograniczyć możliwe negatywne oddziaływanie na środowisko całego systemu gospodarowania odpadami, należy stosować właściwe warianty i metody, uwzględniające specyfikę poszczególnych grup odpadów oraz ich składników.
Właściwe podejście bazuje na zintegrowanym systemie zarządzania środowiskowego (ZŚ), obejmującym planowane i systematyczne działania oraz decyzje odnoszące się przede wszystkim do zmian w środowisku powodowanych działalnością gospodarczą człowieka, których nadrzędnym celem jest zapobieganie, ograniczanie lub usuwanie negatywnych skutków ekologicznych takiej działalności.
Tak rozumiane zarządzanie środowiskowe wymaga funkcjonowania instrumentów służących identyfikacji, szacowaniu i hierarchizacji antropogenicznych wpływów środowiskowych. Wyniki takich ocen pow...