Zgodnie z przepisami, część poddanych odzyskowi opon musi być przetworzona metodami kwalifikowanymi jako recykling. Obecnie jest to 15% masy opon wprowadzonych na rynek. Pozostała część może być wykorzystana energetycznie.
 
Przepisy Ustawy z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej1 nałożyły na producentów, a także importerów opon obowiązek ich odzysku i recyklingu na określonym poziomie. Obecnie jest to 75% masy wprowadzonych na rynek opon. Biorąc pod uwagę fakt, iż nawet do 20-25% masy opony ubywa w trakcie eksploatacji (tzw. zużycie normatywne), oznacza to, że praktycznie wszystkie wprowadzone do obrotu opony muszą być zebrane i przetworzone.
 
Podaż
Wg ocen Centrum Utylizacji Opon Organizacja Odzysku, roczna produkcja opon na świecie sięga ok. 22 mln ton, a w samej tylko Polsce to ok. 180 tys. ton2. Pomimo kryzysu, spadek produkcji był niewielki, a w dłuższej perspektywie należy raczej oczekiwać systematycznego wzrostu. Oznacza to, że coraz więcej zużytych opon, głównie samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych2, będzie stawało się odpadem do zagospodarowania. Z analizy rynków lokalnych wynika, że obok produkcji własnej należy zbilansować także eksport i import, lecz nie...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?