Oczyszczalnie ścieków wytwarzają ścieki oczyszczone oraz osady stałe. Ich jakość podlega kontroli służb ochrony środowiska, polegającej na ocenie parametrów fizykochemicznych takich jak zawiesina, azot, fosfor oraz stężenie metali ciężkich. Bioindykacja pozwala na kompleksową ocenę rzeczywistej aktywności biologicznej badanego układu potraktowanego całościowo.

Umożliwia ona poznanie interakcji zachodzących między różnymi parametrami oraz biodostępności substancji często bardzo silnie związanych z matrycą organiczną i nieorganiczną. W tym celu wykorzystuje się organizmy zwierzęce oraz roślinne.

Bioindykatory zwierzęce
Organizacje międzynarodowe ISO (International Organization for Standardization) i OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development) zalecają stosowanie dwóch grup bioindykatorów zwierzęcych – skorupiaków oraz ryb. Różne gatunki ryb (począwszy od powszechnie występujących w naszych wodach drobnych karpiowatych i pstrągów, a na rybach akwariowych, takich jak gupiki i danio pręgowany, kończąc) były i są często wykorzystywane w analizach stanu środowiska wodnego. Jako konsumenci II rzędu mogą kumulować zanieczyszczenia persystentne (np. metale i PCB). Jednakże testy na rybach są rzadko wykorzystywane w analizach rutynowych. Po pierwsze, z uwagi na długi czas inkubacji – minimum 96 godzin, a po drugie – ze względu na wysoki koszt prowadzenia zarówno hodowli organizmów testowych, jak i samych biotestó...