Efektem oceny wstępnej1 jest raport oceniający. Na podstawie zawartych w nim opinii i sugestii inwestor podejmuje jedną z dwóch możliwych decyzji: kontynuuje badania terenowe w ramach monitoringu przedrealizacyjnego, zgodnie z wyznaczoną przez ornitologa ścieżką monitoringu i ramową metodyką lub odstępuje od planu realizacji projektu wiatrowego w badanej lokalizacji.

Artykuł stanowi wsparcie inwestora w realizacji pierwszego wariantu. Autorzy przedstawiają w nim, z czego wynikają różnice w wyborze tzw. ścieżek monitoringowych, metodykę ich realizacji, ograniczenia, jakie może napotkać inwestor i wykonawcy oraz poziom kosztów prowadzonego monitoringu ornitologicznego.
 
Realizacja zaleceń z oceny wstępnej
Pierwszy etap szacowania ryzyka planowanej farmy wiatrowej ujęty został w trakcie screeningu. Monitoring przedrealizacyjny jest kolejnym etapem oceny tego ryzyka, ale dokładniejszym i popartym empirycznymi badaniami terenowymi. Na jego podstawie wydawana jest opinia eksperta o dopuszczalności realizacji w badanej lokalizacji danej inwestycji.
Na podstawie położenia obszaru farmy i informacji o terenach chronionych oraz zamieszkującej obszar farmy (i tereny przyległe!) awifauny ekspert-ornitolog kończył raport wstępny wskazaniem ścieżek monitoringu przedrealizacyjnego. Ścieżki te różnią się przede wszystkim intensywnością prac terenowych (tab. 1).

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?