Obecnie rocznie wykorzystuje się na świecie od 200 do 210 PJ (4,8-5 Mtpu) energii cieplnej pozyskiwanej z systemów słonecznych różnego typu. Stanowi to prawie 5% energii cieplnej pochodzącej z nowoczesnych systemów wykorzystujących różne odnawialne źródła energii.

Nieco więcej niż energii słonecznej wykorzystuje się tej geotermalnej. Roczna produkcja ciepła ze źródeł geotermalnych odpowiada 260-280 PJ (6,2-6,7 Mtpu). Zdecydowanie najwięcej ciepła pochodzi z biomasy, i to nie wliczając tradycyjnego jej wykorzystania (niekontrolowane spalanie w gospodarstwach domowych). Ciepło uzyskiwane z tego źródła to 4000 PJ/rok (80-100 Mtpu).
Roczna całkowita produkcja ciepła ze źródeł odnawialnych wynosi ok. 4500 PJ1. Można przypuszczać, że udział energii słonecznej będzie rósł i stanie się bardziej widoczny w bilansie końcowej energii cieplnej. Jednakże, aby taka sytuacja zaistniała, potrzebne jest wsparcie polityczne, finansowe, wprowadzenie odpowiednich mechanizmów regulacyjnych, kampanie informacyjno-edukacyjne, a także pewne zmiany w samych rozwiązaniach technicznych systemów słonecznych.
 
Instalacje termosyfonowe
Obecnie najbardziej popularne są instalacje słoneczne do podgrzewania wody użytkowej. W krajach o wysokim natężeniu promieniowania słonecznego, przy dużym rocznym napromieniowaniu ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?