Jedną z najistotniejszych zasad ochrony środowiska naturalnego jest zasada prewencji. O wiele korzystniejsze i tańsze jest zapobieganie powstawaniu zanieczyszczeń i zagrożeń niż późniejsze próby przeciwdziałania skutkom niekorzystnej ingerencji w środowisko.

Podstawowym instrumentem realizacji tej zasady jest ocena oddziaływania na środowisko (o.o.ś.), która dotyczy również inwestycji sektora energetycznego. Zarówno na etapie przygotowywania dokumentów planistyczno-strategicznych, jak i realizacji konkretnych inwestycji wspomniany instrument będzie miał istotne znaczenie w procesie decyzyjnym. Ze względu na znaczny planowany przyrost OZE, szczególną wagę posiada rozważenie powiązania procedury oddziaływania na środowisko z energetyką odnawialną.

Istota oceny oddziaływania
Krajową podstawę prawną dla przeprowadzania o.o.ś. stanowią postanowienia ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (P.o.ś.).
Obecnie przepisy traktują omawiany instrument jako procedurę, a nie dokument końcowy postępowania. Ocena to nie tylko dokumentacja wykonana przez ekspertów, lecz również postępowanie z udziałem organów ochrony środowiska i społeczeństwa. Partycypacja społeczna w o.o.ś. jest wyrażeniem zasady uspołeczniania spraw z zakresu ochrony środowiska i ma niezwykłą wagę w demokratycznym państwie prawa, kierującym się zasadą zrównoważonego rozwoju.
Ocena oddziaływania na środowisko dotyczy przyszłych działań, a nie do już istniejących ob...