Opublikowana z 3 października 2008 r. ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku, jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tzw. ustawa OOŚ) jest konsekwencją uwzględnienia zarzutów wystosowanych wobec Polski przez Komisje Europejską.
 
Związane one były m.in. z nieprawidłową transpozycją dyrektywy Rady 85/337/EWG z 27 czerwca 1985 r. (z późn. zm.) w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko naturalne.
 
Regulacje prawne
Nowa ustawa z 3 października 2008 r. ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku (DzU nr 199, poz. 1227) przewiduje, że wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach będzie wymagane dla planowanego przedsięwzięcia, mogącego znacząco oddziaływać na środowisko. Ustawa dzieli przedsięwzięcia na te mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, czyli takie, które każdorazowo wymagają oceny (raportu oddziaływania na środowisko i udziału społeczeństwa), oraz na planowane przedsięwzięcia mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, czyli te, w przypadku których po przeprowadzeniu kwalifikacji indywidualnej (screening) stwierdzono wymóg dokonania oceny.
Obie kategorie przedsięwzięć docelowo będą wymienione we właściwym rozporządzeniu Rady Ministrów. Do dnia wejścia w ży...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?