Przerób złomu to proces wieloetapowy, w którym najważniejszy jest demontaż. Nie umożliwia on jednak całkowitego wyselekcjonowania najcenniejszych materiałów wchodzących w skład pojazdu, takich jak czysty złom, miedź i aluminium.
 
Wstępnie przygotowane wraki poddaje się strzępieniu w celu ostatecznego rozdzielenia wszystkich frakcji tworzących pojazd. Zgodnie z art. 2 ust. 12 dyrektywy 2000/53/WE strzępiarka oznacza wszelkie urządzenia służące do rozdrabniania lub rozcinania pojazdów wycofanych z eksploatacji, także w celu uzyskania złomu metali nadającego się do bezpośredniego ponownego użycia.
 
Obowiązki przedsiębiorcy
Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 12 października 2005 r. (z późn. zm.) określa minimalne wymagania dla przedsiębiorcy prowadzącego strzępiarkę. Instalacja musi być usytuowana na utwardzonej powierzchni, wyposażonej w system odprowadzania ścieków przemysłowych, kierowanych do separatora substancji ropopochodnych. Poza urządzeniami strzępiącymi powinna zawierać separatory oraz instalacje odpylające, ponieważ przedsiębiorca zobowiązany jest do zapewnienia bezpiecznego dla środowiska sposobu rozdziału odpadów. Najważniejszy obowiązek to coroczne wykonanie próby strzępienia pojazdów wycofanych z eksploatacji w celu określenia zawartości uzyskanych frakcji materiałowych. Otrzymane informacje przedsię...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?