Problem miast, przede wszystkim nadmorskich, stanowią wody opadowe, odprowadzane przez systemy odwodnieniowe. Wody te zawierają coraz większy ładunek zanieczyszczeń i są obecnie głównym źródłem skażeń odbiorników. Konieczne staje się więc oczyszczanie lub co najmniej podczyszczanie wód opadowych.

Brzegi Zatoki Gdańskiej, graniczące z miastami Trójmiasta – Gdańskiem, Sopotem i Gdynią, wyposażone są w bardzo atrakcyjne plaże i kąpieliska morskie, których długość przekracza 30 km. Są one wykorzystywane zarówno przez mieszkańców, jak i przez licznych turystów krajowych i zagranicznych, a więc stanowią bardzo ważny element miastotwórczy.
 
Rodzaje i źródła zanieczyszczeń
Stwierdzono, że ok. 70% zanieczyszczeń mórz substancjami szkodliwymi pochodzi z działalności ludzi na lądzie. Wiadomo też, że na zanieczyszczenia obszarowe przypada już ponad 3/4 całości odprowadzanych do mórz metali ciężkich, zaś na źródła przemysłowe mniej niż 1/4, przy znacznym zmniejszeniu ilości tych zanieczyszczeń pochodzących z przemysłu. Podobne tendencje obserwuje się w przypadku związków biogennych – azotu i fosforu. Należy jeszcze wspomnieć, że zanieczyszczane są przede wszystkim morza o niewielkiej powierzchni, takie jak Bałtyk, Morze Śródziemne, Morze Północne czy Kaspijskie. Ten problem uwidacznia się...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?