Stężenia zanieczyszczeń wprowadzanych do wód Zatoki Gdańskiej zależą w znacznej mierze od charakteru, zagospodarowania i stopnia czystości zlewni. Dlatego podstawę analiz winny stanowić badania „tła”, czyli takie, które prowadzone są przy pogodzie bezdeszczowej.
Takie badania wykonano dla części zlewni GSO (Gdańskiego Systemu Odwodnieniowego), głównie dla wód cieków powierzchniowych. Należy zwrócić uwagę na to, że znaczna ilość zanieczyszczeń doprowadzana jest do Zatoki Gdańskiej rzekami Motławą oraz Radunią poprzez Opływ Motławy. Niestety, jakość wód i spływów deszczowych doprowadzanych do wspomnianych rzek, których ujściowe odcinki przepływają przez Gdańsk, nie była badana.
Badania tła
W czasie pogody bezdeszczowej w kolektorze „Kołobrzeska” przepływy są znikome, stąd bilanse ładunków zanieczyszczeń dla pogody bezdeszczowej przedstawiono tylko dla zlewni Potoku Oliwskiego oraz Martwej Wisły. W kwestii jakości wód Potoku Oliwskiego oraz wód drenażowych spływających kolektorem „Kołobrzeska” można stwierdzić, że mieszczą się one w I i II klasie czystości. Wody zlewni cząstkowych Martwej Wisły są o wiele bardziej zanieczyszczone. Jako przykład można podać przekrój ujściowego odcinka kanału jednej ze zlewni cząstkowej, w którym aż dla dziewięciu parametrów (na 20 anali...