Pełne i wiarygodne oszacowanie ilości wód opadowych jest zadaniem złożonym, a jednocześnie niesłychanie istotnym. Z punktu widzenia zagadnień hydrologii i gospodarki wodnej wody opadowe stanowią podstawowy czynnik wymuszający obieg wody w zlewni.

Determinuje on zarówno kształtowanie się cyklu hydrologicznego, jak i zasobów wodnych, zagrożeń powodziowych i całego szeregu innych zagadnień. Z kolei dla inżynierii sanitarnej, ilość wód opadowych stanowi punkt wyjścia do projektowania i weryfikacji kanalizacji deszczowej, odwodnień, obiektów służących różnym formom zagospodarowania wody itd.
Niestety, mimo obserwowanego już od dłuższego czasu intensywnego rozwoju możliwości pomiarowych i obliczeniowych, problem oceny ilości wody opadowej jest ciągle aktualny. O palącej potrzebie poszukiwania skutecznych rozwiązań w tej dziedzinie może świadczyć zwiększona w ostatnim czasie ilość opracowań, oraz rosnąca liczba konferencji i seminariów dotyczących wspomnianych tematów. Co istotne, w szeroko pojętej dyskusji uczestniczą praktycznie wszystkie zainteresowane środowiska: zarówno przedstawiciele władz lokalnych i odpowiednich urzędów, jak i projektanci, wykonawcy, przedstawiciele producentów przewodów i armatury sanitarnej, a także po środowiska akademickie i naukowe.
 
Problemy obliczeniowe
Jedną z przyczyn takiego stanu r...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?