Ochrona inwestorów OZE po nowelizacji
Nowelizacja ustawy o OZE została podpisana przez prezydenta RP 14 sierpnia br. Jej skutki będą odczuwalne dla większości obywateli i z dużym prawdopodobieństwem doprowadzą do upadku polskiej energetyki odnawialnej.
Główną i najbardziej szkodliwą dla branży zmianą jest dramatyczne obniżenie tzw. opłaty zastępczej przez powiązanie jej z cenami świadectw pochodzenia energii. Do tej pory wysokość opłaty zastępczej była stała i wynosiła 300,03 zl/MWh. Po wejściu w życie nowelizacji będzie ona stanowić równowartość 125% średniej ceny świadectw pochodzenia za poprzedni rok. Ceny te od lat są niskie, co jest spowodowane znaczną nadpodażą świadectw na rynku, wynoszącą ponad 20 TWh. Ta zaś w szczególności jest rezultatem tzw. współspalania, czyli stosowania przez duże przedsiębiorstwa energetyczne w blokach węglowych biomasy.
Spadek opłaty zastępczej
W 2016 roku średnia cena świadectw wynosiła ok 74 zł/MWh, co oznacza, że po wejściu w życie nowych przepisów opłata zastępcza zmaleje ponad trzykrotnie ? z 300,03 do 92 zł za MWh. W 2017 roku ceny świadectw spadły już do ok. 30 ? 40 złotych za MWh, co oznacza dalsze zmniejszanie się opłaty zastępczej do poziomu 50 zł za MWh, czyli do jednej szóstej obecnej kwoty. Spadek opłaty zastępczej będzie miał z kolei bezpośredni wpływ na sytuację producentów energii odnawialnej (w polskich warunkach przeważnie energii wiatrowej). Podstawą opłacalności produkcji energii są długote...