Pozarządowe Organizacje Ekologiczne wobec Konwencji Klimatycznej

Zjawisko globalnej zmiany klimatu zostało uznane przez liczne światowe organizacje ekologiczne za jedno z najważniejszych zagrożeń środowiska przyrodniczego. Postanowiły one współpracować ze sobą, aby wywierać skuteczną presję na negocjatorów odpowiedzialnych za zapisy Konwencji Klimatycznej.


Stworzono Sieć POE: Climate Action Network (CAN), której istotną częścią jest Climate Network Europe (CNE) - sieć organizacji działających w krajach Unii Europejskiej oraz Climate Action Network Central and Eastern Europe (CANCEE) - sieć organizacji działających w krajach byłego bloku wschodniego. CANCEE koordynowane jest obecnie przez Lavinię Andrei z Rumunii.
Koordynator wybierany jest przez członków Sieci na dwuletnią kadencję i pracuje w zasadzie społecznie. Powołanie CAN jest o tyle istotne, że negocjacje Konwencji Klimatycznej blokowane są przez lobbystów przemysłowych i niezbędne jest, aby ich działania spotkały się z szybką i zdecydowaną reakcją ekologicznych organizacji pozarządowych.

Działania CNE i CANCEE

Działania europejskich organizacji ekologicznych zajmujących się ochroną klimatu prowadzone są w dwóch kierunkach. Po pierwsze organizacje prowadzą działania lobbistyczne w swoich krajach, podnoszą świadomość społeczeństwa na temat zagrożeń wynikających ze zmiany klimatu, naciskają na rząd aby podejmował działania służące redukcji emisji gazów szk...