Ochrona powierzchni ziemi. Cz. I
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw został złożony w Sejmie 24 lutego br. Celem jest transpozycja do prawa wewnętrznego wymagań dyrektywy 2010/75/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 24 listopada 2010 r. w sprawie emisji przemysłowych.
Transpozycja wskazanej dyrektywy (w sprawie zintegrowanego zapobiegania zanieczyszczeniom i ich kontroli ? Dz. Urz. UE L 334 z17 grudnia 2010, str. 17, dalej ?dyrektywa IED?) ma być dokonana poprzez wprowadzenie zmian iuzupełnień do kilku aktów prawnych, w szczególności Ustawy z 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (DzU z 2013 r. poz. 1232 z późn.zm., dalej ?ustawa P.o.ś.?). Zmiany następują ze sporym opóźnieniem ? wymagany na to termin minął 5stycznia 2013 r. Rozwiązania zawarte w projekcie ustawy odnoszą się do wielu różnych kwestii, co wynika z kompleksowości postanowień dyrektywy IED.Dotyczą porządkowania systemu prawnej ochrony powierzchni ziemi (zob. w tej mierze Górski M.: Nowa dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych ? ochrona gleby i ziemi [w:] Rekultywacja i rewitalizacja terenów zdegradowanych, red. G. Malina. Poznań 2012, s. 11-23).
Nowe obowiązki
Należałoby wskazać, że dyrektywa IED obciążyła prowadzącego instalację przetwarzania odpadów wieloma nowymi obowiązkami,związanymi z ochroną gleb, łącząc to z ochroną wód podziemnych. Są to m.in. obowiązki:
- odnoszące się ...