Ochrona prawna drzew na cmentarzach
Cmentarze są miejscami, które wiele osób odwiedza nawet kilka razy w roku. Są wśród nich obiekty zarówno nowe, jak i o wielowiekowej tradycji. Na terenach tych ostatnich znajdują się często bardzo wartościowe składniki środowiska, które powinny podlegać szczególnie wzmożonej ochronie.
W Ustawie z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (DzU z 2023 r. poz. 887), która reguluje prowadzenie cmentarzy, nie ma w tym zakresie żadnych rozwiązań. Nie oznacza to jednak automatycznie, że nie ma ich w ogóle. W takim przypadku znajdować będą zastosowanie reguły wynikające z innych aktów prawnych.
Zasadniczą rolę w tym zakresie odgrywają postanowienia Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2023 r. poz. 1336), która reguluje zagadnienia związane z ochroną zieleni. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na postanowienia art. 5 pkt 21 tego aktu prawnego, zawierającego ustawową definicję terenów zieleni. Zgodnie z nią w skład terenów zieleni wchodzi także zieleń znajdująca się na terenach cmentarzy. W przepisie tym nie wprowadzono żadnego zróżnicowania z punktu widzenia podmiotu prowadzącego konkretny cmentarz. W skład terenów zieleni będą więc wchodzić wszystkie cmentarze, zarówno te prowadzone przez parafie, jak i jednostki samorządowe.