Marek Górski

Ogólne przepisy ustawy - Prawo ochrony środowiska, dotyczące tzw. prawa emisyjnego (ochrona przed zanieczyszczeniem), określają wymagania ochronne adresowane do poszczególnych źródeł emisji. Najbardziej rozbudowane są tego rodzaju postanowienia kierowane do podmiotów prowadzących instalację i dotyczące warunków, jakie ona powinna spełniać. Można je ująć w trzech grupach.


Wymagania związane z oddawaniem instalacji do użytku

(w szczególności art. 76 P.o.ś.) najogólniej sprowadzają się do konieczności takiego przygotowania instalacji, aby jej eksploatacja nie naruszała przepisów ochrony przed zanieczyszczeniem. Przygotowanie dotyczy zarówno strony technicznej, jak i formalnoprawnej. Główne zabezpieczenia o charakterze technicznym, to wyposażenie w odpowiednie środki chroniące środowisko oraz zastosowanie rozwiązań technologicznych, które w obu przypadkach zgodne są z ustawą bądź określone w indywidualnej decyzji. Natomiast wymagania formalnoprawne to obowiązek posiadania (przez prowadzącego) zgód i zezwoleń, określających zakres dopuszczalnego korzystania ze środowiska. Spełnienie wszystkich zaleceń jest także podstawą do wypełnienia obowiązku dotrzymania, na etapie wymaganych badań i sprawdzeń, wynikających z mocy prawa standardów emisyjnych oraz określonych w pozwoleniu warunków emisji.
Najgroźniejsze dla środowiska instalacje (a za takie są uznawane przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko, w...