Warszawa może poszczycić się aż 12 rezerwatami w swoich granicach. Chroniona w nich jest przede wszystkim przyroda, ale także krajobraz i dziedzictwo kulturowe. Rezerwaty to także cenne miejsca służące turystyce i ,,zielonej rekreacji”. Intensywne korzystanie z rezerwatów i nieprzestrzeganie obowiązujących w nich zasad stwarza jednak poważne zagrożenia dla przyrody tych chronionych terenów.

Jednostki zajmujące się ochroną przyrody w warszawskich rezerwatach zastanawiają się, jak zachęcać mieszkańców do odpowiedzialnej oraz zrównoważonej turystyki i rekreacji.

Ochrona przyrody i edukacja

Warszawa posiada liczne wartościowe obszary i obiekty przyrodnicze. Najcenniejsze z nich objęte są ochroną jako rezerwaty przyrody. Wśród warszawskich rezerwatów dominują leśne, ale są też dwa wodne oraz pojedyncze: krajobrazowy, torfowiskowy i faunistyczny (patrz tabela). Chronione są w nich zbiorowiska leśne, fragmenty skarpy wiślanej, ekosystem starorzecza Wisły, pozostałości Puszczy Mazowieckiej, zbiorowiska roślinne torfowisk niskich, ostoje lęgowe ptactwa wodno-błotnego. Występują w nich rzadkie i zagrożone – często też objęte ochroną gatunkową – rośliny, grzyby i zwierzęta.

Rezerwat przyrody jest obszarem chronionym prawnie, wyłączonym z użytkowania, przeznaczonym na cele ochrony przyrody oraz prowadzenie badań naukowych. Obok parków n...