Zanieczyszczenia pochodzące z hodowli i produkcji zwierzęcej są poważnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego. W Unii Europejskiej istnieje obowiązek prawidłowego zagospodarowania przez rolników i hodowców odchodów zwierzęcych. Oznacza to konieczność posiadania zbiorników na gnojówkę i gnojowicę oraz płyt obornikowych. Po przystąpieniu Polski do UE, zasady te będą stosowane również w naszym kraju. Należy też pamiętać, że odpowiednio przechowywane i prawidłowo stosowane odchody zwierzęce są cennym surowcem nawozowym i nie szkodzą środowisku.

Obecnie na około 2 mln polskich gospodarstw, zaledwie 10% posiada obiekty przystosowane do przechowywania gnojówki, obornika i kiszonek. Rocznie powstaje ponad 140 mln ton odchodów zwierzęcych. Zawarty w nich ładunek azotu i fosforu liczony jest w setkach tysięcy ton, a przenikając do środowiska powoduje skażenie wód powierzchniowych i podziemnych. Obowiązek posiadania zbiorników o pojemności umożliwiającej gromadzenie co najmniej 4-miesięcznej produkcji nawozu naturalnego w postaci płynnej, nałożyła na rolników ustawa z lipca 2000 r. o nawozach i nawożeniu, która dała im 8-letni okres na dostosowanie gospodarstw rolnych do tego wymogu.

Pieniądze dla rolników

Pomoc rolnikom w likwidowaniu skutków zagrożeń oraz mobilizowanie ich do zmiany praktyk rolniczych na bardziej przyjazne środowisku, jest celem pilotażowego projektu „Ochrona środowiska na terenach wiejskich”, koordynowan...