W trakcie negocjacji z Unią Europejską w obszarze „środowisko” w Republice Czeskiej dostosowano i wdrożono prawo z następujących dziedzin: ochrona przyrody, jakość wód i powietrza, zanieczyszczenia przemysłowe, gospodarka odpadami, bezpieczeństwo jądrowe i ochrona przed promieniowaniem, a także chemikalia oraz hałas z maszyn i urządzeń.
Wynegocjowane okresy dostosowawcze ukazują skalę długoletnich zaniedbań i ich konsekwencje związane z kumulacją kosztów niezbędnych inwestycji. Wskazują także na różnice między czeskim a unijnym systemem prawa.
Wdrożenie prawa wspólnotowego w obszarze „środowisko” wiąże się z wydatkami zarówno inwestycyjnymi, jak i pozainwestycyjnymi. Pierwsze związane są z budową oczyszczalni ścieków, systemów kanalizacyjnych i zaopatrzenia w wodę, urządzeń do przeróbki i bezpiecznego składowania odpadów oraz instalacji ograniczających emisje zanieczyszczeń w procesach przemysłowych. Wydatki pozainwestycyjne związane są przede wszystkim z instytucjonalnym wzmocnieniem organów administracji publicznej – szkoleniami, stworzeniem systemów informatycznych zbierania, przechowywania i przekazywania danych, przygotowaniem planów i programów oraz niezbędnych do ich analiz ocen.
Wprowadzenie nowych norm prawnych wymaga zwiększenia aparatu urzędniczego oraz zmiany wymagań co do umiejętności i wiedzy urzędników różnych szczebli administracji. Potrzebna jest także ścisła współpraca administracji terenowej, służb ochrony...