Linia napowietrzna, z uwagi na swoją wymaganą długość, przekraczającą często kilkadziesiąt kilometrów, musi przecinać tereny o różnym przeznaczeniu i odmiennych walorach krajobrazowych.
Decyzja dotycząca wyboru trasy przebiegu linii jest więc zawsze kompromisem pomiędzy koniecznością zachowania cennych walorów środowiska otaczającego linię a możliwościami technicznymi i finansowymi. Wynikiem takich właśnie kompromisów jest fakt, iż linie elektroenergetyczne są o ok. 30% dłuższe niż wynikałoby to z położenia łączonych miejsc i ukształtowania terenu.
Wstępne procedury
O ochronie środowiska przed oddziaływaniem czynników generowanych przez budowany obiekt oraz o unikaniu konfliktów wynikających z jego lokalizacji myśli się na długo przed rozpoczęciem prac budowlanych. Powstawanie obiektów elektroenergetycznych poprzedzone jest skomplikowaną procedurą lokalizacyjną, której przebieg regulują ogólnie obowiązujące przepisy. Są one zawarte w ustawach: oplanowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, Prawo ochrony środowiska oraz o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Wśród nich podstawą są zapisy dotyczące obowiązków inwestora w zakresie ograniczania w środowisku poziomów czynników fizycznych wskutek planowanej inwes...