Ochrona zieleni w procesie inwestycyjnym
Ochrona zieleni w procesie inwestycyjnym w Polsce zyskała na znaczeniu, kiedy zaczęto usuwać masowo zieleń pod wielkoobszarowe inwestycje, takie jak budowa supermarketów, galerii handlowych, salonów itp. Ponadto na rynku nieruchomości rozpoczęły działalność firmy deweloperskie, budujące z ogromnym rozmachem osiedla mieszkaniowe na terenach do tej pory niezagospodarowanych.
Organy ochrony przyrody stanęły przed trudnym zadaniem wydawania zezwoleń na usunięcie wielu zdrowych drzew, często także całych zadrzewień, a nawet zbiorowisk cennych z punktu widzenia ochrony przyrody.
Procedury
Na przykładzie Krakowa, gdzie presja inwestycyjna była i jest nadal bardzo duża, opracowano odrębne procedury postępowania administracyjnego w zakresie usunięcia drzew i krzewów kolidujących z inwestycją związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ochrona zieleni zwykle wiąże się z rozpatrywaniem konkretnych spraw dotyczących usuwania zieleni kolidującej z inwestycją, gdy teren podlega weryfikacji pod kątem zachowania cennej roślinności. Analizowane są wszystkie przypadki zbliżenia projektowanych obiektów do istniejącej zieleni. Natomiast jeśli stwierdzono występowanie cennej roślinności, egzekwowane są zmiany w projektach zagospodarowania terenu w celu uniknięcia kolizji i zachowania drzew czy krzewów. Chodzi np. o zmianę przebiegu trasy sieci kanalizacyjnej, zakresu garażu podziemnego lub wyłączenie miejsc postojowych ...