Oczekiwanie przełomu w prawie
Polityka wspierania rozwoju inwestycji infrastrukturalnych w Polsce – w oczekiwaniu na przełom była tematem konferencji, która miała miejsce 8 października br. w hotelu Mercure w Warszawie. Spotkanie zorganizowało Towarzystwo Rozwoju Infrastruktury ProLinea pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury.
W dyskusjach panelowych udział wzięli przedstawiciele administracji rządowej, oraz inwestorzy różnych branż, którzy przygotowują i realizują inwestycje infrastrukturalne. Konferencję poprowadzili dr Marek Szuba i dr Andrzej Tyszecki – eksperci TRI ProLinea.
Wprowadzenia do konferencji dokonał prof. Zygmunt Niewiadomski (SGH), który przedstawił przyczyny i skutki stosowania złych przepisów przez inwestorów infrastrukturalnych. Zwrócił szczególną uwagę m.in. na resortowy sposób tworzenia prawa. Podkreślił też brak kooperacji pomiędzy resortami i anonimowy proces tworzenia prawa. Natomiast wśród skutków stosowania złego prawa prof. Niewiadomski wymienił konfliktowość przepisów prawnych, a przez to trudność w ich stosowaniu. Zaradzić temu może kodeks budowlany, który ma traktować rozwiązania prawne systemowo, a nie fragmentarycznie, nie dopuszczając do niekompletnych zmian w ustawach.
Profesor wymienił dziesięć możliwych rozwiązań, takich jak monitoring funkcjonowania systemu prawnego; deregulacja stanu prawnego, wyraźny podział na prawo regulowane przez państwo oraz regulowane przez inwestorów; dezuniformizacja prawa. Ponadto zapewnienie większej niż dotychczas stabilizacji prawa oraz mechanizmu jego egzekucji; stosowanie zasady przewagi interesu ogólnego nad interesem jednostkowym (równoważenie interesów inwestycji celu publicznego); zachowanie spójności systemu tworzenia prawa inwestycyjnego; wprowadzenie nowych regulacji prawnych, np. służebności przesyłu; integracja planu gospodarczego z planem przestrzennym oraz reforma prawa materialnego.
Uczestnicy debaty dość krytycznie odnieśli się do zmian dokonywanych w prawie, wskazując jedynie na niewielki krok naprzód w tej kwestii – dokonane zmiany w Prawie budowlanym. Według Teresy Laskowskiej, prezesa Zarządu INVESTGAS, nowelizacja prawa obowiązująca od 3 sierpnia 2008 r. rozwiewa wszelkie wątpliwości prawne dotyczące dopuszczalności ustanowienia służebności na potrzeby inwestycji liniowych i pozwala inwestorowi na zachowanie prawa własności linii i urządzeń przesyłowych jako stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności.
Przedstawiciele administracji publicznej – Olgierd Dziekoński (MI) oraz Krzysztof Siwek (MRR) – wskazywali na problemy w praktyce stosowania prawa. Minister O. Dziekoński zadeklarował otwartość wobec argumentów inwestorów infrastrukturalnych, czego efektem było jego spotkanie z przedstawicielami Zarządu TRI ProLinea już dzień po konferencji.
Z kolei Ryszard Zakrzewski, zastępca dyrektora Departamentu Ocen Oddziaływania na Środowisko w MŚ, zwracał inwestorom szczególną uwagę na odpowiednie przygotowanie raportu ocen oddziaływania na środowisko
Podsumowując dyskusję, dr Andrzej Tyszecki powiedział, że wszyscy, którzy realizują inwestycje liniowe, mają dokładnie ten sam problem – bolączką jest przewlekłość procedur.
(uw)