Oczyszczalnia Ścieków ?Warta? w Częstochowie zdobyła pierwsze miejsce w kategorii ?Produkt bądź usługa budowlana? w konkursie Jurajski Produkt Roku 2015.

Na uznanie członków kapituły konkursowej zasłużył sposób realizacji inwestycji pn. ?Rozbudowa i modernizacja Oczyszczalni Ścieków ?Warta? SA w Częstochowie, Centralna Przepompownia Ścieków przy ul. Żabiej? oraz jej zakres i ważkość. Wręczenie statuetki Jurajskiego Produktu Roku 2015 nastąpiło 15 stycznia 2016 r. podczas uroczystej, jubileuszowej XV Gali Jurajskiego Produktu Roku w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. 

Konkurs ?Jurajski Produkt Roku?, którego organizatorem jest Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Częstochowie, to największe i najważniejsze wydarzenie gospodarcze subregionu północnego województwa śląskiego. Jest adresowany do przedsiębiorców, którzy mogą zaprezentować swoje wyjątkowe produkty i usługi wyróżniające się wysoką jakością, innowacyjnością, nowoczesną technologią, estetyką, funkcjonalnością itp.

Strategiczna przepompownia

Zmodernizowana Centralna Przepompownia Ścieków ma strategiczne znaczenie dla całej Częstochowy, dlatego zastosowano tam najnowocześniejsze i innowacyjne rozwiązania, służące zapewnieniu bezpieczeństwa najbliższego otoczenia oraz społeczności miasta. Istotne są również efekty ekologiczne i ekonomiczne, osiągane dzięki temu, że wszystkie technologie odznaczają się niezawodnością i energooszczędnością. Wymieniono stare, wyeksploatowane i energochłonne pompy na nowoczesne, zatapialne jednostki pompowe. Zmodernizowano całą infrastrukturę budowlaną, a także zbudowano całkowicie nowy budynek energetyczny. Wszystkie instalacje wrażliwe na działanie wody umieszczono powyżej linii wałów rzeki Warty, aby w przypadku powodzi przepompownia mogła bezpiecznie pracować i nieprzerwanie dostarczać ścieki do Centralnej Oczyszczalni Ścieków ?Warta?. Celem modernizacji było utrzymanie jak najlepszego stanu urządzeń, instalacji i obiektów, co przekłada się na spełnienie wszelkich norm oraz zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego i epidemiologicznego w Częstochowie.

Wielowymiarowy projekt

W wyniku inwestycji realizowanej w latach 2011-2015 wdrożono również nowoczesną technologię Biogradex w celu zwiększenia skali usuwania azotu ogólnego w okresie zimowym przy temperaturze ścieków niższej od 12°C. Technologia bazuje na dwóch równolegle pracujących wieżach próżniowych, usytuowanych na ciągach koryt odpływowych ścieków oczyszczonych, pomiędzy bioreaktorami a osadnikami wtórnymi. Dzięki temu rozwiązaniu można zwiększyć przepustowość oczyszczalni do 35% w przypadku ładunku zanieczyszczeń w ściekach dopływających, przy jednoczesnej zgodności z pozwoleniem wodnoprawnym w zakresie maksymalnej ilości ścieków oczyszczonych odprowadzonych do odbiornika w ilości 88 000 m3/d.

Nastąpiła także modernizacja piaskownika, która polegała na wymianie wyeksploatowanego wyposażenia, zmianie układu odbierającego i transportującego piasek oraz zastosowaniu nowego układu separacji i płukania piasku. W przyległym do piaskownika budynku krat zainstalowano trzy nowoczesne kraty taśmowe firmy HUBER. Odremontowano też odtłuszczacz, stanowiący integralną część układu oczyszczania ścieków. Jego modernizacja polegała na wymianie systemu napowietrzającego i montażu zgarniaczy tłuszczu oraz sieci czujników, pozwalających na automatyczną pracę obiektu.

Inwestycja kosztowała ponad 64 mln zł, z czego 20 mln stanowiło dofinansowanie udzielone w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

WARTA stale udoskonalana

Nagrodzona inwestycja nie była pierwszą modernizacją częstochowskiej oczyszczalni. W latach 2005-2008 przeprowadzono zakrojoną na szeroką skalę przebudowę, w wyniku której rozwiązano m.in. problem redukcji ilości osadów powstających w procesie oczyszczania ścieków. Modernizacja zapewniła efektywniejszy przebieg fermentacji i skuteczniejszą higienizację, czyli likwidację większej liczby bakterii oraz zmniejszenie ilości osadów w procesie suszenia. Dzięki inwestycji w Oczyszczalni Ścieków ?WARTA? rozpoczęto proces produkcji biogazu. Jest on wykorzystywany głównie do produkcji energii elektrycznej, która w ok. 50% zaspokaja potrzeby własne spółki.

Ponadto zrealizowane inwestycje umożliwiły spełnienie bardzo wysokich wymagań w zakresie usuwania związków biogennych, czyli azotu i fosforu.

Zarząd Oczyszczalni Ścieków ?WARTA? zapowiedział rozpoczęcie kolejnych etapów związanych z projektem modernizacji Oczyszczalni Ścieków w Dźbowie oraz budowę farmy fotowoltaicznej, mającej praktycznie uniezależnić przedsiębiorstwo od zewnętrznych źródeł energii.

Ciekawostką jest fakt, że obiekty Oczyszczalni Ścieków ?WARTA? pokryły murale. Silosy A i B ozdabiają obrazy projektu Igora Chołdy (Aqualoopa).

Opracowanie: Martyna Matuszczak