Gospodarka wodno-ściekowa jest ważnym elementem funkcjonowania państwa. Sposób jej prowadzenia determinuje stan środowiska wodnego oraz ogółu środowiska przyrodniczego. Oczyszczalnie kwiatowe są stosunkową nową, atrakcyjną i ekonomiczną metodą oczyszczania ścieków w Polsce, która zyskuje coraz większą popularność.

W 2015 roku długość sieci wodociągowej w Polsce wynosiła 297,9 tys. km, a sieci kanalizacyjnej 149,7 tys. km, co oznacza, że system kanalizacyjny był o 50% mniej rozbudowany w stosunku do systemu wodociągowego. W tym samym roku z komunalnych oczyszczalni ścieków korzystało 72,7% ludności kraju, z czego 94,6% w miastach oraz 39,6% na terenach wiejskich1.
Rozwiązaniem problemów w zakresie niewystarczającego nasycenia infrastrukturą komunalną obszarów wiejskich jest szukanie alternatywnych/wariantowych rozwiązań, dążących do decentralizacji infrastruktury kanalizacyjnej. 
Działania w zakresie wariantowości rozwiązania gospodarki ściekowej muszą być poparte analizą, uwzględniającą aktualny stan gospodarki ściekowej i strukturę osadniczą na terenie przedmiotowej gminy oraz na zaproponowaniu modeli uporządkowania jej w odniesieniu do kilku rozwiązań. 
Analizę efektywności wykonuje się, aby ustalić granice rentowności inwestycji, tj. miejsca, do którego opłaca się budować sieci kanalizacyjne. System zbiorczego zbierania ścieków jest zasadny w przypadku występowania zabudowy zwartej i kolonijnej, gdy odleg...