W Polsce przeważają systemy kanalizacji rozdzielczej i większość sieci deszczowych odprowadza ścieki bezpośrednio do odbiornika, bez jakiegokolwiek oczyszczania. Stanowi to poważne zagrożenie dla wód powierzchniowych.
Jest to szczególnie niebezpieczne dla płynących przez miasta małych cieków wodnych, w przypadku których gwałtowne zrzuty z systemów kanalizacji deszczowej przekraczają możliwości hydrauliczne, a wprowadzany ładunek zanieczyszczeń stanowi poważne źródło skażenia1.
Wody opadowe odprowadzane z zanieczyszczonych powierzchni szczelnych mogą być wprowadzane do wód powierzchniowych, jeżeli spełniają wymagania dotyczące dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń, podane w rozporządzeniu Ministra Środowiska2. Podkreśla się również konieczność zapewnienia oczyszczania ścieków deszczowych w miejscu ich powstawania przez np. wsiąkanie do gruntu, w celu przywrócenia zachwianego bilansu wodnego terenów zurbanizowanych. Pozwala to zarówno na „spłaszczenie” i obniżkę fali odpływowej, jak i na ograniczenie zrzutu zanieczyszczeń do wód powierzchniowych. Doświadczenia zagraniczne oraz krajowe dowodzą, że do tego celu doskonale nadają się oczyszczalnie korzeniowe (hydrofitowe). Zastosowanie ich do oczyszczania ścieków opadowych z terenów miejskich oraz dróg szybkiego ruchu nie tylko gwarantuje wysoką skuteczno...