Rewitalizacja w Gdańsku

Trudno sobie wyobrazić rewitalizację terenów śródmiejskich bez konsultacji społecznych. Podstawą dla działań inwestycyjnych musi być dokładne rozpoznanie potrzeb i oczekiwań społeczności oraz lokalny konsensus wokół tego, co ma zostać zrealizowane. Porozumienie takie jest możliwe do osiągnięcia poprzez zaangażowanie ludzi cieszących się zaufaniem mieszkańców. Dlatego planując działania w zakresie komunikacji społecznej w procesie rewitalizacji, należy mieć na uwadze efekt końcowy – partnerskie współdziałanie różnych podmiotów, w tym samych mieszkańców.


W Gdańsku mieszkańcy wyrazili poparcie i akceptację dla projektów przygotowanych przez pracowników samorządu. Co więcej, wiele osób i podmiotów zadeklarowało chęć podjęcia działań rewitalizacyjnych. Jak się okazuje, uzyskanie akceptacji dla zamierzeń rewitalizacyjnych nie było najtrudniejsze – wyzwaniem jest organizacja działań podmiotów i samych mieszkańców „zaktywizowanych” podczas konsultacji. Wymaga to zdefiniowania roli samorządu w procesie tzw. rewitalizacji społecznej i, co za tym idzie, przyjęcia określonej strategii postępowania.
Ostateczny kształt inwestycji mających na celu ożywienie zdegradowanych dzielnic Gdańska – Dolnego Miasta i Nowego Portu – wyłania się obecnie w trakcie kolejnego etapu konsultacji społecznych. Najpierw studenci ankietowali przechodniów, potem odbyły się spotkania z mieszkańcami. Teraz swoje pomysły ko...