Posiadanie i umiejętne wykorzystywanie modeli elementów systemów1-10 oraz środowisk symulacyjnych „obudowanych” odpowiednimi zaawansowanymi algorytmami sterowania1-3, 6, 11, 12 może zapewnić wysoką technologiczną wydajność modelowanych systemów przy ponoszeniu relatywnie niskich kosztów ekonomicznych i środowiskowych.

Modelowanie
Modelowanie polega na budowie takiego modelu matematycznego (reprezentowanego np. przez układ równań różniczkowych lub różnicowych), aby wyniki obliczeniowe uzyskane za jego pomocą jak najlepiej oddawały przebieg (wyjścia) modelowanego procesu reprezentowanego przez serie rzeczywistych pomiarów procesowych. Dochodzi zatem do bezpośredniego porównania opracowanej teorii (w postaci modelu) z rzeczywistymi danymi procesowymi.
Już na początkowym etapie budowy modelu należy przemyśleć jego przeznaczenie oraz rodzaj decyzji, jakie będą podejmowane na podstawie uzyskanych za jego pomocą rezultatów – czy np. zaproponowany układ równań w wystarczającym stopniu zachowa informację o systemie rzeczywistym i w konsekwencji umożliwi uzyskanie najlepszej możliwej prognozy „zachowania się” modelowanego systemu. Równocześnie należy zwrócić uwagę na rodzaj i zakres danych oraz informacji dostępnych o modelowanym procesie, ponieważ to od tych czynników bezpośrednio zależy postać (struktura) budowanego modelu.
Uszczegóławiając pojęcie modelu matematycznego13, można powie...