Od odpadu do produktu
Robert Pludra, Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, stypendysta ministra kultury i dziedzictwa narodowego w 2010 r., członek grup projektowych PG13 oraz Polceramiks.
Podczas warsztatów „Re-design. Reanimacja przedmiotów”, organizowanych 22 września br. w ramach projektu „Wola. Innowacje i Kreacje” w Poznaniu, uczestnicy pod Pana kierownictwem mieli możliwość samodzielnego wykonania fotela z plastikowej beczki. Czy oprócz przybliżenia zainteresowanym osobom zasad tworzenia tego nietypowego siedziska, warsztaty stanowiły też przekaz dotyczący ochrony środowiska i edukacji ekologicznej?
Fotel z beczki to tylko punkt wyjścia. Początkowo wraz ze współautorem projektu Jakubem Sobiepankiem myśleliśmy, żeby przekazać zasady robienia takiego fotela, ale uznaliśmy, że lepiej może będzie dać wolną rękę i zobaczyć, co nowego uczestnicy stworzą z beczki przy naszej pomocy.
Podczas wszystkich tego rodzaju działań my jako projektanci bardzo zwracamy uwagę na aspekt ochrony środowiska oraz edukacji związanej z recyklingiem i staramy się to przekazać. Warsztaty w pewnym stopniu mają spełniać takie właśnie funkcje.
Wśród Pana projektów znajdują się przedmioty wykonane z odpadów. Skąd wziął się pomysł na ich wykorzystanie w twórczości artystycznej? Czy często sięga P...