Podczas konferencji Europejskie Forum Solarne, zorganizowanej 22 czerwca br. w auli Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, spotkali się pionierzy i liderzy europejskiej energetyki odnawialnej.

Konferencję zainaugurowało wystąpienie senatora Norberta Obryckiego, który przedstawił kulisy uchwalenia polskiej ustawy o odnawialnych źródłach energii. Wspomniał też o sprzeczności pomiędzy oczekiwaniami rządu oraz Ministerstw Finansów i Gospodarki a wizją obywateli i organizacji prosumenckich. Trudno jednak o entuzjazm jeśli, jak zaznaczył senator, największą zaletą ustawy o OZE jest to, że powstała.

Ciekawe, i dla Polski niezwykle ważne, były słowa dr Niny Scheer, deputowanej Bundestagu z ramienia SPD, członkini Komisji Gospodarki i Energii Bundestagu. Doktor Scheer zasygnalizowała, że udział OZE w niemieckim bilansie energetycznym sięgnął niemal 28%. To istnienie dwóch legislacyjnych dźwigni umożliwiło tak dynamiczny rozwój OZE u naszych zachodnich sąsiadów. Pierwsza z nich to ustawowy obowiązek zakupu energii ze źródeł odnawialnych, druga to system taryf gwarantowanych FiT (z ang. feed-in tariff). Nie ma wątpliwości, że bez tych dwóch decydujących czynników odnawialne źródła energii w Niemczech nie rozwinęłyby się na taką skalę. Deputowana poruszyła również kwestię akceptacji społecznej dla OZE. Uznała za nierozerwalne zaakceptowanie odnawialnych źródeł przez obywateli i ich prawo do finan...