Do polskich miast wracają fontanny. Instalacje zaniedbywane przez wiele lat odzyskują blask, powstaje też coraz więcej nowoczesnych konstrukcji multimedialnych.

Fontanny znane są w Europie od tysięcy lat. Niegdyś pełniły ważną funkcję jako miejsca szybkiego poboru wody gospodarczej, zmieniając się z czasem w zdroje wodne. Same zaś fontanny zaczęły odgrywać rolę głównie dekoracyjną. Dzisiejsze możliwości techniczne, wprowadzenie elektroniki, światła i muzyki spowodowały, że często śmiało możemy mówić o tych urządzeniach wodnych jako o wodnym teatrze.

Fontanny w mieście, obok walorów artystycznych, mają znaczenie psychologiczne. Latem chłodzą i podnoszą wilgotność powietrza, natomiast szum oraz ruch wody wprowadzają relaksują i korzystnie wpływają na psychikę człowieka. Zieleń, szczególnie niska, rozwija się w pobliżu fontann zdecydowanie lepiej. Podobnie jak fauna, co zwiększa bioróżnorodność i atrakcyjność klimatyczną miejskiego otoczenia.

Najpopularniejsze obecnie są fontanny z pojedynczym lub kilkoma efektami wodnymi o stałej lub zmiennej wysokości strumienia wody. Buduje się je najczęściej na placach i w parkach jako założenia centralne. Dużym wzięciem cieszą się projekty o charakterze rzeźbiarskim, z mocno wyeksponowanym lustrem wody i większym lub mniejszy spływem kaskadowym. Modne są także konstrukcje przepływowe, czyli małe rzeczki w korytach naturalnych lub w projektowanych indywidualnie obrzeżach. Te ostatnie mogą...