Od przyszłego roku koniec z liczeniem odpadu balastowego
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło projekty rozporządzeń dostosowujące polską legislację odpadową do unijnego prawa, m.in. roczne poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych, które producenci będą musieli osiągnąć do 2030 r., oraz zasady obliczania masy odpadów poddanych recyklingowi. Nowe przepisy mają obowiązywać od stycznia 2022 r. To już kolejne zmiany prawa, które zbliżają nas do założeń gospodarki o obiegu zamkniętym.
Wysokie poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych zmuszą nas do przetwarzania większej ilości odpadów. Pomimo że od kilku lat funkcjonuje w Polsce segregacja odpadów na pięć frakcji, nadal za dużo odpadów trafia do odpadów zmieszanych. Głównym celem wprowadzenia GOZ-u w Polsce jest poszanowanie surowców wtórnych poprzez ograniczenie deponowania odpadów na składowiskach czy odzysk energetyczny. Niemniej branża recyklingowa nie jest jeszcze gotowa na przetworzenie tak dużej ilości surowców.
Mając to na uwadze, Stowarzyszenie „Polski Recykling” wraz z międzynarodową firmą konsultingową tworzy raport oraz bada lukę inwestycyjną w branży recyklingu, aby stwierdzić, jakie inwestycje są niezbędne, by Polska mogła osiągnąć te ambitne poziomy. Resort wskazał w rozporządzeniu roczne poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych dla wprowadzających opakowania na rynek od 2022...