Mam przyjemność przekazać wiosenne wydanie RECYKLINGU, który na polskim rynku jest pierwszym miesięcznikiem podejmującym problemy związane z recyklingiem i przetwarzaniem odpadów.
Stan środowiska w naszym kraju, jak również wiedza społeczeństwa o nim są zróżnicowane. W ostatnich latach wzrosło znacznie zainteresowanie tą dziedziną. Rozpoczęto tworzenie systemu edukacji ekologicznej, opracowano szereg programów ochrony środowiska.
Jak pamiętamy, 1 stycznia miała miejsce istna rewolucja – wzorowane na dyrektywach unijnych przepisy spowodowały spore zamieszanie; całą odpowiedzialność za los odpadów przeniesiono na tych, którzy przyczyniają się do ich powstawania. Powstające w ostatnim czasie organizacje odzysku mogą być alternatywą dla tych przedsiębiorstw, które same nie będą przeprowadzać recyklingu lub odzysku odpadów. Nie sugerując wyboru, w tym wydaniu prezentujemy ofertę różnych organizacji.
Zwracam uwagę na podjęty temat zużytych akumulatorów, ich odbiór i przechowywanie. Czy rzeczywiście będzie je można teraz oddawać z przeświadczeniem, że zostaną przerobione. Jak z obowiązkami w świetle nowej ustawy poradzą sobie punkty skupu akumulatorów. Zdobycie pozwoleń i spełnienie wszystkich kosztownych wymagań koniecznych do prowadzenia tego typu działalności, powoduje że przestaje być ona opłacalna.
W ramach redakcyjnych konkursów po raz kolejny podejmujemy problem tworzyw sztucznych i puszek aluminio...