Od redakcji
Od redaktora
Tydzień temu od pięcioletniego syna usłyszałam ciekawą, bardzo krótką, ale pełną treści historię. Brzmiała mniej więcej tak: W pewnym miejscu stało piękne drzewo, wszyscy wokół niego chodzili, podziwiali, robili sobie z nim zdjęcia, aż pewnego dnia przyszedł ktoś i ściął je. Nikt nie pomyślał, że w środku płakało prawdziwe zielone serce. Nie wiem, jak poznał tę opowieść. Mogę się tylko domyślać, że usłyszał ją w przedszkolu, które edukuje dzieci już na wczesnym etapie ich rozwoju. Niestety, nie wszyscy posiadają tak istotną wiedzę, nawet kiedy dorosną. Często drzewo traktowane jest jedynie jako jeden z elementów przestrzeni prywatnej bądź publicznej, a nie główny nośnik idei zazielenia naszego otoczenia. Tak naprawdę w Polsce największy problem to wycinanie drzew przez osoby prywatne. Właśnie dlatego należy intensywnie edukować społeczeństwo. W wybetonowanych miastach drzew jest jak na lekarstwo, w dodatku przeznacza się dla nich coraz mniej miejsca, szczególnie jeśli w podłożu znajdują się instalacje przynależące do miejskiej infrastruktury. Kto wie, czy niedługo w centrach miast nie będziemy robić sobie zdjęć z drzewami tylko po to, aby później pamiętać, jak one wyglądały.
W trakcie konferencji Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu podczas panelu dyskusyjnego można było posłuchać właśnie o problemach związanych z krajobrazem. Podkreślono fakt, że w przypadku wszystkich inwestycji i planowanych wycinek drzew powinno się przeprowadzać konsultacje społeczne, i to juz na wczesnych etapach projektowania. Natomiast dokumentacja przygotowana w ramach inwestycji winna stanowić ważne narzędzie służące temu, aby krajobraz mógł stawać się o wiele bardziej atrakcyjny. Mogą do tego przyczynić się także działania promocyjne w przestrzeni publicznej, konsultacje społeczne, edukacja i integracja środowisk. Warto przemyśleć podjęcie takich inicjatyw i wziąć pod uwagę edukację poprzez zabawę. Kto wie, może gry miejskie to dobry sposób przekazywania wiedzy i zapewniania świetnej rozrywki.
Miłej lektury,
zastępca redaktora naczelnego
Hanna Bauta
Wybicie:
Aby przestrzeń była doceniania i zadbana, trzeba rozpocząć działania promocyjne. Warto przemyśleć podjęcie takich inicjatyw i wziąć pod uwagę edukację poprzez zabawę. Kto wie, może gry miejskie to dobry sposób przekazywania wiedzy i zapewniania rozrywki.