Artykułem o nawierzchniach rozpoczynamy cykl poświęcony materiałom budowlanym, stosowanym na placach zabaw. Samo określenie ?bezpieczna nawierzchnia? kojarzone jest jednoznacznie z podłożem syntetycznym, które w wielu przypadkach nie jest konieczne, jego cena często przewyższa koszt wszystkich urządzeń, a estetyka pozostawia wiele do życzenia. Tymczasem mamy do dyspozycji wiele innych materiałów, bardziej przyjaznych środowisku.

Rodzaj nawierzchni oraz jej usytuowanie określono dokładnie w normach PN-EN 1176-1 i PN-EN 1177, które każdy projektant placów zabaw powinien znać, dlatego nie będziemy tu przytaczać dokładnych wytycznych. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na aspekty, które często są pomijane przy projektowaniu lub ich rola jest umniejszana.

Bezpieczna nawierzchnia tylko pod urządzeniami

Większość urazów na placach zabaw spowodowanych jest upadkiem z urządzeń. Dlatego zapewnienie bezpiecznego podłoża to wymóg prawny traktowany jako priorytet. Należy podkreślić, że obowiązująca norma wymaga, aby odpowiednia nawierzchnia znajdowała się pod określonymi urządzeniami, a nie na całej powierzchni placu zabaw. Często spotykanym błędem jest pokrycie większości powierzchni jednym rodzajem nawierzchni, co jest z pewnością łatwiejsze w wykonaniu i utrzymaniu, ale znacznie obniża atrakcyjność placu zabaw, szczególnie jeśli jest to jednolita nawierzchnia syntetyczna. Tymczasem ścieżki, miejsca swobodnej zabawy czy odpoc...