Drzewa i krzewy bardzo często kolidują z urządzeniami służącymi do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz z innymi urządzeniami, w tym nienależącymi do części składowych nieruchomości, lecz wchodzącymi w skład przedsiębiorstwa (dalej zwanymi urządzeniami przesyłowymi).

W związku z tym konieczne jest podejmowanie działań zmierzających do eliminowania zagrożeń z tego tytułu wynikających. Najczęściej chodzi o dokonywane przez usunięcie drzew lub krzewów albo wykonanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych.

Właściciele urządzeń przesyłowych

Podjęciem takich działań jest żywotnie zainteresowane przedsiębiorstwo, którego własność stanowią urządzenia przesyłowe, ale już nie właściciel nieruchomości, na terenie której znajdują się one. Dlatego też, uwzględniając możliwość wystąpienia konfliktu interesów pomiędzy tymi podmiotami, ustawodawca w art. 83 ust. 1 pkt 2 Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. (DzU z 2013 r. poz. 627, z późn. zm.) wprowadził wyjątek, pozwalający        właścicielowi urządzeń przesyłowych na wystąpienie z wnioskiem o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów, jeżeli zagrażają one funkcjonowaniu tych urządzeń. Oczywiście takie odstępstwo nie pozbawia właściciela nieruchomości, na której znajdują się drzewa, przymiotów strony w prowadzonym postępowaniu. Jednak przedsiębiorstwo będące właścicielem urządzeń...