Od redakcji
Według Narodowego Instytutu Dziedzictwa, w Polsce jest obecnie 36 parków kulturowych. To miejsca szczególne, będące formą ochrony zabytków w krajobrazie. Tworzone są przez rady gmin w porozumieniu z konserwatorami zabytków, aby chronić krajobraz kulturowy z zabytkami charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej. To charakterystyczna dla danego regionu przestrzeń przyrodnicza, łącząca dokonania człowieka i przyrodniczą wyjątkowość.
Tworzenie parków kulturowych jest sprytnym pomysłem na urbanistyczne porządki. Na terenie PK obowiązują bowiem przepisy, które mają go chronić, np. zakazane może być prowadzenie robót budowlanych, działalność przemysłowa, handlowa lub usługowa. Można zabronić dokonywania zmian w sposobie korzystania z zabytków, a nawet umieszczania tablic, napisów, ogłoszeń reklamowych i innych znaków niezwiązanych z ochroną parku. To naprawdę interesujący sposób na walkę z niekontrolowanym reklamowym chaosem w przestrzeni publicznej. Więcej o parkach kulturowych możecie Państwo przeczytać w bieżącym numerze ?Zieleni Miejskiej?.
W grudniowym wydaniu rozpoczynamy także systematyczne publikacje dotyczące fauny w mieście. Profesor Maciej Luniak z PAN opowiadał mi niedawno, że w samej Warszawie populację wszystkich żyjących w niej zwierząt ocenia się na 4-6 tysięcy różnych gatunków. To olbrzymia różnorodność. Synantropy są więc wokół nas, bytują w mieście jako ich pełnoprawni członkowie, a my często nawet nie zdajemy sobi...